Siber güvenliğinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Toplumun hızla dijitalleştiği bir zamanda, en büyük zorluklardan biri siber güvenlik olacaktır.

Yakın zamana kadar pek umursamıyorduk çünkü hack’lerin yalnızca başkalarının başına geldiğini ve nadir olduğunu düşünüyorduk. Tekrar düşünün, bu büyüyen bir fenomen ve dünyanın dijitalleşmesi göz önüne alındığında durmayacak. Para, kişisel veriler bu nedenle tehlikede.

Siber güvenliğinizi optimize etmek için önemli noktalar şunlardır:

1. Güvenli bir e-posta hizmeti kullanın: aynı protokolleri kullanmadıkları için tüm e-posta hizmetleri eşit değildir, bu nedenle Gmail, Yahoo, Free en zayıflardır, Outlook (hotmail) çok daha fazladır. daha sağlam ancak optimum gizlilik için Protonmail ve Posteo’ya dönebilirsiniz. Diğer servislerin ilişkili posta kutusuna bağlı olduğu göz önüne alındığında, bu çok önemli bir seçimdir, bunu bir sonraki noktada göreceğiz.

2. Mümkün olduğunca merkezi hesapları kullanmayın (Onedrive, Microsoft, Google, Icloud, Samsung, Huawei vb.), gerçekten de eğer bunlar zayıf güvenli bir posta kutusuyla ilişkilendirilirlerse, tüm verileriniz tehlikeye girebilir. akıllı telefonunuzun deneyimi, bu önlem buna değer, Huawei uygulamaları çoğunlukla zorunlu bir hesap olmadan kullanılabilir ve tarayıcınızı bankacılık, e-posta, sosyal ağlar vb. gibi diğer görevleri gerçekleştirmek için kullanmak mümkündür.

3. Kritik şifreler için (Wi- Fi, bilgisayarlar, bulutlar…. ), bilgisayar korsanları sözlük kullandığından büyük ve küçük harf kombinasyonlarını veya rastgele sembolleri kullanın, daha kolay bir yöntem bir cümle kurmaktır. Bunları evde not edin, parola yöneticileri bir risk oluşturur çünkü saldırıya uğrarlarsa tüm uygulamalarınız tehlikede olur.

2 adımlı doğrulamanın kusurları var ve sizi takip ediyor.

5. Aynı şekilde Android TV’nize de dikkat edin, evinizdeki tüm cihazları kontrol edebilir. Google hesabını kaldırın ve sıfırlayın, hesap olmadan kullanın veya güvenli bir e-posta adresiyle oluşturulmuş bir hesap kullanın.

4. Artık Google Play’e güvenmeyin, yazdığınız her şeyi (keylogger) emen ve telefon ayarlarınızı değiştiren virüslerle dolu, uygulama izinlerini değiştirmek yeterli değil. Android sonuçta çöptür, bu tür akıllı telefonları minimum işlevlerle kullanın. Google Chrome’u artık kullanmayın, pop-up’lara ve virüslere karşı geçirgenliği çok fazladır.

6. Genellikle Torrent üzerinden yazılım, medya ve diğerlerini indirirken yakalanan PC ve Mac virüslerine dikkat edin. Bildiğim en iyi antivirüsler McAfee, ESET, F-Secure ve Kaspesky, bana göre gerekli bir yatırımdır. Linux’ta daha az virüs ve tehlike olurdu, yine de dikkatli olunması gerekir.

7. Bilgisayarın güvenlik duvarının etkinleştirildiğini kontrol edin, antivirüsünüzde iyi yapılandırın ve hatta bir ethernet kablosuyla arabirimi aracılığıyla yönlendiricinizin güvenlik duvarını yapılandırabilirsiniz.

8. Brave tarayıcı, Firefox’un hemen altında en gelişmişi gibi görünüyor, izlenemezler ve ayarlar aracılığıyla düzenli olarak çerezleri temizlerler

9. yalnızca https:// ile başlıyorsa bir bağlantıya tıklayın.

10. Gerekmedikçe ilk kullanılabilir Wi-Fi’ye bağlanmaktan kaçının, bunlar saldırıya uğrayabilir ve bu da cihazlarınıza bulaşabilir, 3G veya 4G ağı çok daha güvenlidir.

Özler ATALAY YÜKSELOĞLU

Votre commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l’aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l’aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l’aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s

%d blogueurs aiment cette page :